Győzelem a kísértés felett sorozat 15. nap

Tudsz titkot tartani?

„A rágalmazó titkokat tár fel, de a hűséges lélek leplezi a dolgot.” (Példabeszédek 11:13)

Hallottál már a hippokratészi esküről? Szövege évszázadok óta ismeretes. Van benne egy ilyen mondat is: „Amit kezelés közben, vagy akár kezelésen kívül is a társadalmi érintkezésben látok vagy hallok, azt nem fogom kifecsegni, hanem szent titokként megőrzöm.” Az orvosok és más bizalmi pozícióban lévők esküt tesznek, de ennek a fogadalomnak mindannyiunkat kötnie kellene. Te hogy éreznéd magad, ha orvosod, ügyvéded, lelkészed vagy egy bizalmasod elárulná bizalmadat, és világgá kürtölné „szent titkaidat”?

Salamon kemény szavakkal ír a témáról, érdemes megfontolni őket: „Minél több a beszéd, annál kevesebb az igazság, az okos megválogatja szavait” (Példabeszédek 10:19 TM). Vagy máshol: „…a becsületes ember nem árulja el más bizalmát” (Példabeszédek 11:13 TM). Gondoltál már így a becsületesség fogalmára? És végül: „Megfontolt szavak biztonságos élethez vezetnek; a meggondolatlan beszéd mindent romba dönthet” (Példabeszédek 13:3 TM).

Minél tovább élünk, annál inkább felismerjük, hogy nagyon kevés megbízhatóan titoktartó ember van, ezért annál jobban értékeljük őket. Ha megkérnének, hogy határozd meg a becsületes ember fogalmát, ugye hogy a megbízhatóság a lista legelején állna?

Itt van tehát néhány alapszabály arra, hogyan éld az életedet:

  1. amit bizalmasan mondtak neked, ne ismételd el!
  2. bármikor is csábít, hogy elmondd, állj ellen!
  3. akárkiről van is szó, ne pletykálj!
  4. ha nem is értesz egyet, ne rágalmazz!

Tudsz titkot tartani? Bizonyítsd be!

Imádkozz így:

Uram, add, hogy ajkaim ne engedelmeskedjenek nekem, amikor szívemben erős a vágy arra, hogy pletykáljak; és amikor jólesik más bajain csámcsognom, Atyám, ítéld meg bűnömet!