Élj egyedül is teljes életet sorozat 9. nap
Szabadulj meg a keserűségtől!
„Minden keserűség, indulat, harag, kiabálás és istenkáromlás legyen távol tőletek minden gonoszsággal együtt.” (Efezus 4:31)
A harag sokszor a felgyülemlett csalódás következménye. Számítunk valamire, és ha nem kapjuk meg, akkor keserű csalódottságunk haragot eredményez. Haragunk pedig egészségtelen életmódhoz vezet mind fizikai, mind lelki, mind kapcsolati életünkben. Az ilyen frusztrációk gyakran szüleinkhez, testvéreinkhez vagy tekintélyt képviselő személyekhez kötődő gyermekkori rossz tapasztalatokban gyökereznek. Talán szeretetigényünk, elfogadásra, biztonságra vágyásunk sosem volt igazán betöltve, vagy úgy éreztük, jelentéktelenek vagyunk; felnőtt korunkban pedig azzal szembesülünk, hogy az emberek nem vállalják az elkötelezettséget vagy megszegik adott szavukat a házasságban, az üzleti életben és a baráti kapcsolatokban. Végül aztán a lappangó harag fegyverré válik, fenyegetve mindent és mindenkit, akit szeretünk. Keserű emberekké válunk és magányossá, mert mások lehetőleg kerülnek, sőt akár kirekesztenek. Isten azt parancsolja, szabaduljunk meg a keserűségtől, „hogy a keserűségnek a gyökere felnövekedve kárt ne okozzon, és sokakat meg ne fertőzzön” (Zsidók 12:15).
Hogyan tudunk engedelmeskedni ennek a parancsnak?
a) Ha elfogadjuk Isten szavát, és a szerint élünk. A Szentírás alapja nélkül a régi érzelmek újra meg újra alá fogják ásni a legyőzésükre irányuló erőfeszítéseinket. „Távolítsatok el minden keserűséget…” (Efezus 4:31 NIV), ez a parancs magában foglalja a siker ígéretét, ha engedelmeskedsz.
b) Ha a keserűségtől való szabadságot választjuk. Ez egy döntés, nem pedig érzés, és nem is igényel érzelmi választ. Isten nem fogja leuralni érzelmeidet, de azok nem is befolyásolják őt. Ha hiszünk Isten igéjének, és eldöntjük, hogy engedelmeskedünk neki, az mindig sikert eredményez. Kezdd hát el erősíteni hitedet és akaraterődet! Hogyan? Azzal, hogy érzéseid ellenére is az Istennek való engedelmességet választod. Gyakorold ezt mindennap, míg életstílusoddá válik! Akkor már nem a változékony hangulatod fog irányítani, hanem te fogod kezedben tartani a gyeplőt. Nem fognak leuralni negatív érzelmeid, hanem te fogsz uralkodni az életben (ld. Róma 5:17).
Ahhoz, hogy el tudjuk engedni a keserűséget, először
1) El kell döntenünk, hogy megbocsátunk. „…bocsássatok meg egymásnak, ahogyan Isten is megbocsátott nektek a Krisztusban” (Efezus 4:32). Akár bocsánatot kért, aki megbántott, akár nem, akár él, akár meghalt, akár még mindig árt neked – az egyetlen lehetőséged a megbocsátás. A megbocsátással szabaddá válsz arra, hogy örülhess az életnek.
2) Fel kell adnunk minden elvárásunkat a nekünk ártó személlyel kapcsolatban. Ha változtatsz az elvárásaidon, azzal visszanyered lelki nyugalmadat. Akár változtat a másik személy a viselkedésén, akár nem – te lépj tovább! Ha elvársz egy bizonyos reakciót a másiktól, azzal továbbra is hozzá kötöd magad. Pál azt mondja: „Krisztus szabadságra szabadított meg minket… ne engedjétek magatokat újra a szolgaság igájába fogni” (Galata 5:1).
3) Rá kell bíznunk Istenre minden szükségünket. A Biblia azt mondja: „Az én Istenem pedig be fogja tölteni minden szükségeteket az ő gazdagsága szerint dicsőséggel a Krisztus Jézusban” (Filippi 4:19). Vedd észre a „minden” szót! Isten rendelkezésedre tudja bocsátani mindazokat az embereket, forrásokat és lehetőségeket, amelyekre szükséged van az örömteli élethez.
4) Kérnünk kell Isten áldását arra, aki ártott nekünk. Igen, ez nehéz, de Jézus azt mondta: „Szeressétek ellenségeiteket, és imádkozzatok azokért, akik üldöznek titeket…” (Máté 5:44). Ha így tudsz imádkozni, akkor nem mások irányítják az életedet.
5) Tennünk kell valami jót azzal, aki megbántott. Kérdezd Istent, hogyan tudnál áldássá lenni a másik ember számára! „Ha éhezik ellenséged, adj ennie, ha szomjazik, adj innia; mert ha ezt teszed, parazsat gyűjtesz a fejére. Ne győzzön le téged a rossz, hanem te győzd le a rosszat a jóval.” (Róma 12:20–21) Úgy tudod legyőzni a haragot és a keserűséget, ha hiszel Isten szavának, és a szerint cselekszel.